WYSZUKIWARKA
 

DOBIERZ WINO
 

NOWOŚĆ
 

SŁOWNIK KONESERA
 
 
 

 
Australia

      Australia jest dziś w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do najbardziej utytułowanej Europy – starego kontynentu, na którym winiarze co roku muszą borykać się z chwiejną, kapryśną pogodą. Tymczasem słońca i ciepła w Australii nigdy nie brakuje. Tutejsi winiarze nie muszą obawiać się przymrozków zagrażających uprawom, czy deszczu i chmur spowalniających dojrzewanie winogron. Dlatego w australijskich trunkach z trudem wyczuwa się różnice pomiędzy poszczególnymi rocznikami. Sami producenci nie przywiązują też wagi do miejsca, w którym dojrzewały przerabiane przez nich winogrona. Nikogo więc tam nie dziwi zmieszanie np. 300 ton odmiany Merlot z regionu Coonawarra z 200 tonami szczepu Shiraz z drugiego końca kraju. Przywiązani do swoich „terroir” Francuzi uważają to za barbarzyństwo, z czego Australijczycy oczywiście nic sobie nie robią. I trudno im się dziwić, w końcu to francuski przemysł winiarski przeżywa kryzys, podczas gdy sprzedaż win z Antypodów konsekwentnie rośnie. Wystarczy wspomnieć, że w 1985 r. Australia wysłała w świat zaledwie 10 mln litrów wina, a w ostatnich latach eksport urósł do 350 milionów! Sukces tkwi w stosunkowo niskiej cenie w porównaniu z jakością trunków oferowanych przez Australijczyków. Ponieważ należą do ludzi niecierpliwych, najczęściej kupują wino po to, by wypić je tego samego wieczoru do kolacji. Nie dzielą więc trunków na te przeznaczone do natychmiastowego spożycia i szlachetniejszych, do starzenia w domowej piwnicy. W butelce, którą wybrali w sklepie musi być wino trzymające określony poziom. I australijskie trunki zwykle takie właśnie są. Specjaliści mówią wprost o „nowej soczystości”, czyli wyraźnym smaku dającym owocowy bukiet określany często jako „czołowy”, lub „wysunięty”. Mówiąc prościej, już przy pierwszym łyku wyczuwa się charakter wina i stosunkowo łatwo rozpoznać gatunki winogron, z których je wyprodukowano. Winogrona uprawia się na obszarze prawie 100 tys. ha.

 

Najważniejsze regiony to:
 

Australia Południowa ze stolicą w Adelajdzie. Główne obszary upraw zlokalizowane są w regionach Clare Valley, Barossa Valley, McLaren Vale, Riverland, Adelaide Hills, Padthaway i Coonawarra.
 

Nowa Południowa Walia ze stolicą w Sydney (regiony Upper Hunter, Hunter Walley).
 

Wiktoria (stolica Melbourne) – najchłodniejsza strefa na kontynencie (regiony Murray River, Goulbourn Valley, Yarra Valley, Pyrenees, Great Western).
 
Australia Zachodnia obejmująca Perth i Albany (główne rejony upraw Swan District, Perth Hills, Mt. Baker, Great Southern i Margaret River).

Tasmania (ze względu na chłodny i bardziej wilgotny klimat szczególnie udają się tam szczepy stosowane do produkcji win musujących).
 

Wśród czerwonych odmian najbardziej popularne są:
 
Shiraz,
Cabernet Sauvignon (odpowiednio 20 i 15 proc. powierzchni winnic), a także
Merlot,
Grenache,
Pinot Noir,
Mataro (Mourvedre).
 
Wśród białych szczepów dominują:
 
Chardonnay (20 proc. wszystkich jasnych szczepów),
Semillon,
Colombard,
Riesling.

Produkcja win z tego ostatniego stale rośnie, a popularność zawdzięcza niemieckim imigrantom, którzy przyjeżdżając do Australii obsadzali tym gatunkiem swoje winnice. Wśród białych odmian liczą się także Sauvignon Blanc i Verdelho.

 

 

MASZ PYTANIE?
 
INFOLINIA: 0801 000 330
 
Ania:
+48 62 586 06 65
 
 
 
 
 

MOJE KONTO
E-mail:
Hasło:
 

KOSZYK
Ilość artykułów: 0
Wartość artykułów: 0,00 PLN
 
 

KALENDARZ KONESERA
 
IMIENINY:
 
Dzisiaj
Bogusławy i Bogumiły
 
Jutro
Adolfa i Tymona
 
Pojutrze
Czesława i Agnieszki
 
  

Dostępny pod adresem www.winakonesera.pl sklep internetowy Wina Konesera prowadzony jest przez Plettac Distribution sp. z o.o., wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem 0000207814. Spółka Plettac Distribution Sp. z o.o. posiada kapitał zakładowy w wysokości 2,3 mln, opłacony w całości.
 
Dane adresowe/kontaktowe:
Plettac Distribution sp. z o.o.
Wina Konesera
ul. Kościuszki 31, 63-500 Ostrzeszów
NIP: 821-164-90-55
Zapytania i reklamacje mogą być kierowane na adres info@winakonesera.pl lub pod numerem
telefonu: 62 586-06-65 lub 586-06-40 (opłata wg. cennika właściwego operatora).

RODO - Ochrona danych osobowych