Wino Jean Montbray AC Vouvray Demi Sec 2020

Wino Jean Montbray AC Vouvray Demi Sec 2022

54,00 

Vouvray AOC – nazwa francuskiego, białego wina wytwarzanego w okolicy miejscowości Vouvray w dolinie Loary, na wschód od miasta Tours (departament Indre i Loara). Wina objęte utworzoną w 1936 r. apelacją produkowane są tam niemal wyłącznie ze szczepu chenin blanc, choć dozwolony jest także szczep arbois. Produkcja wina jest w tym rejonie w dużym stopniu uzależniona od klimatu. Zimniejsze lata sprzyjają produkcji win wytrawnych i musujących, cieplejsze zaś – win słodkich i likierów. Dzięki naturalnej kwasowości chenin blanc wina vouvray mają naturalne predyspozycje do długiego leżakowania (odnotowano nawet okresy stuletnie).
Apelacja Vouvray obejmuje 2000 hektarów winnic i obejmuje teren gminy Vouvray i sąsiednich gmin Chançay, Noizay, Reugny, Rochecorbon, Sainte-Radegonde-en-Touraine (przyłączonej do Tours w 1964) oraz Vernou-sur-Brenne i części Parçay-Meslay. Gleby są dwojakiego rodzaju: gliniasto-wapienne oraz gliniasto-krzemienne z podglebiem kredowym.

Świeże w smaku, pełne, z przyjemną słodyczą na finiszu, charakteryzuje się lekko wyczuwalnym posmakiem lipy, kwiatów i miodu z przyjemnym wykończeniem wzbogaconym delikatną dominantą goryczki. Na finiszu długie, miodowo-korzenne nuty.

To właśnie w sercu winnicy Doliny Loary w 1927 roku, kierując się pasją do winorośli i wina, Joseph Verdier założył swoją firmę. Rozwijał się z ojca na syna, by w połowie lat sześćdziesiątych stać się domem handlowym o narodowej renomie w winach z Doliny Loary.

Kierując się wymogami zawodu winiarza, Joseph Verdier każdego dnia stara się ujawniać to, co najlepsze ze swoich terroirów dzięki drobiazgowej pracy selekcyjnej i prawdziwemu opanowaniu technik uprawy, dojrzewania, winifikacji i pakowania. Joseph Verdier poszukuje win najbardziej dostępnych dla każdego.

Kraj Francja
Rocznik 2022
Region Dolina Loary
Producent Joseph Verdier SA
Kolor białe
Smak półwytrawne
Rodzaj wino jednoszczepowe
Szczep Chenin Blanc
Zawartość alkoholu 12,5%
Pojemność 0,75 l.
Serwowanie 10°C
Danie aperitif, desery, owoce morza, słodkie przekąski
EAN: 3077052000620Dostępność: Duża ilość SKU: FRA016222 Kategorie: ,