WYSZUKIWARKA
 

DOBIERZ WINO
 

NOWOŚĆ
 

SŁOWNIK KONESERA
 
 
 

 
Chile

      Chile, to kraj o ziemiach tak żyznych, że – jak mawiają rolnicy – laska wbita w ziemię po godzinie wypuszcza pędy. Ten fragment Ameryki Południowej jest wprost stworzony do uprawy winorośli. Winnice ciągną się tam wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, a najlepsze zlokalizowane są w pobliżu rzek zasilanych potokami spływającymi z Andów do Oceanu Spokojnego. Panuje tutaj klimat zbliżony do śródziemnomorskiego. Morska bryza łagodzi chłód nocy, a za dnia, w czasie największych upałów, nieznacznie obniża temperaturę chroniąc rośliny przed wysychaniem.
 

     Tak jak w większości krajów świata, także w Chile pierwsze winnice zakładali w XVI w. katoliccy mnisi wskazujący tubylcom drogę do Królestwa Niebieskiego. W pewnym sensie wiodła ona poprzez wino potrzebne zakonnikom do celów liturgicznych. Z powodzeniem przeszczepiali oni na miejscowy grunt sprawdzone burgundzkie i bordoskie odmiany  uznawane za najlepsze i najbardziej szlachetne w winniczym świecie. Dojrzewające tutaj winogrona dawały wyjątkowo udane wina o czystym owocu, gładkim garbniku i delikatnej kwasowości nadającej im wrażenie krągłości i delikatności.
 

     Dziś Chile zaliczane jest do światowych gigantów w produkcji wina. W 1979 r. aż 300 ha winnic kupiła tutaj firma guru hiszpańskiego winiarstwa Miguela Torresa. Wina w bordoskim stylu produkuje też w Chile spółka Barona Philippe’a de Rothschilda.

Winnice ciągną się na przestrzeni 500 km wzdłuż Doliny Środkowochilijskiej, na południe od Santiago.

Główne regiony to:

- Atacama,
- Coquimbo,
- Aconcagua,
- Valle Central i Sur.

Uprawia się przede wszystkim międzynarodowe odmiany:
 
Wina czerwone ze szczepów:
 
Cabernet Sauvignon,
Merlot,
Pinot Noir.
 
Wina białe ze szczepów:
 
Semillon,
Sauvignon Blanc,
Chardonnay.
 
         Popularna jest też czerwona odmiana Carmenere, która długo mylona była z Merlotem, bo posiada niemal identyczne cechy, co ten bliźniaczy szczep. Carmenere aż do początku lat 90. ubiegłego wieku uznawany był za wymarłą odmianę, którą sto lat wcześniej zniszczyła plaga filoksery pustosząca francuskie winnice. Okazało się, że przypadkowo odtworzono ją w Chile, bo krzewy tej winorośli zasadzili tam francuscy plantatorzy, którzy w XIX w. opuścili ojczyznę, by szukać szczęścia w Ameryce Południowej.

 

 

MASZ PYTANIE?
 
INFOLINIA: 0801 000 330
 
Ania:
+48 62 586 06 65
 
 
 
 
 

MOJE KONTO
E-mail:
Hasło:
 

KOSZYK
Ilość artykułów: 0
Wartość artykułów: 0,00 PLN
 
 

KALENDARZ KONESERA
 
IMIENINY:
 
Dzisiaj
Bogusławy i Bogumiły
 
Jutro
Adolfa i Tymona
 
Pojutrze
Czesława i Agnieszki
 
  

Dostępny pod adresem www.winakonesera.pl sklep internetowy Wina Konesera prowadzony jest przez Plettac Distribution sp. z o.o., wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem 0000207814. Spółka Plettac Distribution Sp. z o.o. posiada kapitał zakładowy w wysokości 2,3 mln, opłacony w całości.
 
Dane adresowe/kontaktowe:
Plettac Distribution sp. z o.o.
Wina Konesera
ul. Kościuszki 31, 63-500 Ostrzeszów
NIP: 821-164-90-55
Zapytania i reklamacje mogą być kierowane na adres info@winakonesera.pl lub pod numerem
telefonu: 62 586-06-65 lub 586-06-40 (opłata wg. cennika właściwego operatora).

RODO - Ochrona danych osobowych