Wino Chateauneuf du Pape Blanc 2020

Wino Chateauneuf du Pape Blanc 2020

187,00 

Châteauneuf-du-Pape – najbardziej znana i największa apelacja Doliny Rodanu (Côtes du Rhône). Prawie 3200 ha upraw, 320 winogrodników, 14 mln butelek rocznie, 13 odmian winorośli, historia sięgająca panowania francuskich papieży i słynnego wina o tej samej nazwie.
Wszystko zaczyna się od Jana XXII, który w 1323 roku rezyduje nie w Watykanie, ale w Avignion, więc zupełnie nieopodal powstaje châteauneuf du Pape czyli „nowy papieski pałac”. To nie przypadek, że właśnie tutaj, bo miejsce od dawna już znane było z dobrego wina, on zaś podnosi je do rangi „Vin du Pape”. Z piwnicy nowego pałacu papieża wino rusza w świat i z czasem tamże zyskuje uznanie. W 1923 roku, pod przewodnictwem winiarza i prawnika zarazem, barona Le Roy de Boiseaumarié powstają zapisy prawne regulujące zasady uprawy, zbioru, produkcji Châteauneuf-du-Pape, granice obszaru itp. Za tym wzorem, kilka lat później, w 1935 roku, stworzono przepisy słynnej francuskiej klasyfikacji AOC (Appellation d’Origine Contrôlée).
Châteauneuf-du-Pape to najstarsza francuska apelacja położna w południowej części Doliny Rodanu, obejmująca powierzchnię 3171 ha. Nazwa, stosowana także do win produkowanych w ramach tej apelacji, pochodzi od miasteczka położonego niedaleko Avignonu.

Ponad sto lat temu, Albin Jacumin Domain, właściciel winnicy,  rozpoczął pokoleniowe przekazywanie swojego dorobku, wiedzy i dumy z ojca na syna.
Winnica ewoluuje z roku na rok, ale obecni właściciele pozostają wierni swojej tradycji.  

Wino o słomkowej barwie ze złotymi refleksami. W nosie bardzo wyraźne, w pełni otwarte, z nutam białych kwiatow, egzotycznych owoców i cytrusów. Usta pełne, okrągłe, z długim, świeżym, kwiatowym finiszem. Całość jest dobrze zbudowana i zrównoważona.

 

 

Kraj Francja
Rocznik 2020
Region Dolina Rodanu
Producent Domaine Albin Jacumin
Kolor
Smak wytrawne
Rodzaj wino wieloszczepowe
Szczep Bourboulenc, Clairette, Grenache
Zawartość alkoholu 13,5%
Pojemność 0,75 l.
Serwowanie 8°C - 10°C
EAN: 2010000001219Dostępność: Duża ilość SKU: FRA103120 Kategorie: ,