Wino Chateauneuf du Pape Rouge “Aime” 2013

Wino Chateauneuf du Pape Rouge “Aime” 2013

312,00 

Wino dojrzewa w nowych, dębowych beczkach, jest niefiltrowane. Składa się z 13 różnych szczepów.

W kolorze głębokie, rubinowe, pięknie połyskujące.
Zapach zdominowany przez nuty roślinne, poczynając od kawy i słodkich przypraw, poprzez zmieszane aromaty wiśni i ciemnych owoców leśnych (czarne jeżyny, borówki) a kończąc na kakao i suszonych kwiatach
Na podniebieniu bogate i pełne, wyczuwalne nienarzucające się taniny. Przez całą degustację towarzyszy poczucie bogactwa i dojrzałości, a także miękkiej struktury słodkich tanin. Finisz bardzo długi, z posmakiem wiśni i lukrecji.

Wino ma olbrzymi potencjał starzenia – nawet 30 lat.

Châteauneuf-du-Pape – najbardziej znana i największa apelacja Doliny Rodanu (Côtes du Rhône). Prawie 3200 ha upraw, 320 winogrodników, 14 mln butelek rocznie, 13 odmian winorośli, historia sięgająca panowania francuskich papieży i słynnego wina o tej samej nazwie.

Wszystko zaczyna się od Jana XXII, który w 1323 roku rezyduje nie w Watykanie, ale w Avignion, więc zupełnie nieopodal powstaje châteauneuf du Pape czyli „nowy papieski pałac”. To nie przypadek, że właśnie tutaj, bo miejsce od dawna już znane było z dobrego wina, on zaś podnosi je do rangi „Vin du Pape”. Z piwnicy nowego pałacu papieża wino rusza w świat i z czasem tamże zyskuje uznanie. W 1923 roku, pod przewodnictwem winiarza i prawnika zarazem, barona Le Roy de Boiseaumarié powstają zapisy prawne regulujące zasady uprawy, zbioru, produkcji Châteauneuf-du-Pape, granice obszaru itp. Za tym wzorem, kilka lat później, w 1935 roku, stworzono przepisy słynnej francuskiej klasyfikacji AOC (Appellation d’Origine Contrôlée).

 

Kraj Francja
Rocznik 2013
Region Dolina Rodanu
Producent Châteauneuf du Pape AOC
Kolor czerwone
Smak wytrawne
Rodzaj wino wieloszczepowe
Zawartość alkoholu 15,5%
Pojemność 0,75 l.
Serwowanie 16°C-18°C
Danie dziczyzna, sery
EAN: 2010000000663Dostępność: Produkt chwilowo niedostępny SKU: FRA070113 Kategorie: ,